Wykłady i warsztaty 2017

Działamy! Podsumowanie cyklu wykładów i warsztatów zorganizowanych w 2017 r.

W 2017 roku Fundacja Kooperatywy Grochowskiej, w porozumieniu z Centrum Społecznym PACA 40, była organizatorem cyklu wykładów i warsztatów. Wydarzenia były dostępne dla wszystkich chętnych i oczywiście bezpłatne.

Zorganizowaliśmy kilkanaście spotkań dotyczących karmienia dzieci, przygotowania domowych posiłków, prawidłowej diety oraz współdziałania i komunikacji. Seminaria służyły lepszemu poznaniu mechanizmów, jakie towarzyszą naszym wyborom, decyzjom żywieniowym i zakupowym, zachowaniom konsumenckim. Można śmiało powiedzieć, że rok 2017 był niezwykle ciekawy i … apetyczny.

Żywienie dzieci

Dominującym tematem seminariów był temat jedzenia. Przez kilka miesięcy doświadczone ekspertki z obszaru dietetyki i karmienia piersią – Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska i Monika Zielińska – prowadziły spotkania dotyczące dobrej diety dorosłych i dzieci.

Warsztaty
Warsztaty z NVC z Magda Sendor odbyły się w ogrodzie społecznościowym przy ul. Paca 
Warsztaty 2

Cykl zainicjowało seminarium dotyczące żywienia w czasie ciąży i karmienia piersią. Kolejne spotkanie było poświęcone diecie niemowlaka. Ekspertki poruszały kwestie wprowadzania nowych pokarmów, a także ryzyka pojawienia się alergii pokarmowych.

Uzupełnieniem był marcowy, trzeci wykład dotyczący karmienia dziecka, skierowany do par, które dopiero zostaną rodzicami. Podczas prelekcji opowiedziano, jak wyglądają pierwsze dni po porodzie i jak wygląda karmienie niemowlaka. Zmierzono się z takimi problemami jak mała ilość pokarmu czy brak apetytu u dziecka. Kolejne spotkanie dotyczyło zmian zachodzących w diecie po pierwszych urodzinach.

Tematem piątego wykładu były żywieniowe mity i fakty. Na tapecie znalazły się gluten, pestycydy w warzywach i owocach, metale ciężkie w rybach, konserwanty, a nawet superfood.

W czerwcu rozmawiano na temat „niejadka”. Podczas spotkania zastanawiano się, ile powinno jeść dziecko i kiedy należy się martwić?

Na lipcowym wykładzie poruszono kwestie składów produktów spożywczych i świadomego kupowania jedzenia.

W sierpniu królował słodki temat, rozmawiano bowiem o słodyczach i przekąskach. Ekspertki nie mówiły, że łatwo jest ochronić dzieci przed nadmiernymi słodkościami i popularnymi przekąskami, ale zastanawiały się, jak do tego „podejść z głową”.

Podczas wrześniowego seminarium o BLW, czyli diecie rozszerzanej przez dziecko, oddano władze w ręce dzieci. Ekspertki mówiły zarówno o plusach, jak i minusach tej metody, a w październiku z kolei zajęły się tematem unikania dziecięcej nadwagi. Podczas seminarium starano się pokazać, że nawyki żywieniowe prowadzące do otyłości należy eliminować nie tylko u dzieci, ale i u wszystkich domowników.

W listopadzie poruszono temat wspólnych posiłków, ich roli w tworzeniu dobrych nawyków. Ostatni wykład został poświęcony powszechnemu problemowi, z którym boryka się cywilizacja – czyli alergiom i nietolerancjom.

Komunikacja

W drugim cyklu spotkań  uczestnicy mogli poznać narzędzia niezbędne do „stawiania granic” i wypracowania kompromisów z dzieckiem oraz resztą domowników.

Spotkania zaczęły się w maju od nowego spojrzenia na asertywność, skupiając się na znaczeniu słowa „nie” w komunikacji z dzieckiem. Magdalena Sendor, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy poprowadziła wykład „Dlaczego boimy się „nie”?”. Rodzice mieli okazję przekonać się, że za słowem „nie” nie kryje się uparte dziecko, ale mały człowiek, który nieświadomie prosi o zaspokojenie swoich potrzeb i uszanowanie jego autonomii.

Podczas październikowego seminarium poszukiwano kolejnych interpretacji przeczenia. Tym razem skupiono się na perspektywie rodziców i nauczycieli, przyglądając się trudnej sztuce odmawiania. Zajęcia dla opiekunów opierały się na filozofii znanego pedagoga i terapeuty Jespera Juula (na licencji Familylab, międzynarodowej organizacji założonej przez niego w 2007 roku). W czasie wykładu poruszono kwestie wpływu odmów na równowagę i dobrą atmosferę w rodzinie; zmęczenia wynikającego z ciągłych „negocjacji” z dziećmi” oraz zastanowiono się jak „stawiać granice”. Opiekunowie otrzymali rzetelną porcję wiedzy i inspiracji w ich codziennych zmaganiach.

W listopadzie po raz kolejny opierając się na metodach Jaspera Julla, przyjrzano się rozwojowi poczucia własnej wartości u dzieci, stawiając tezę „Jestem OK taki, jaki jestem”. Szukano sposobów i pokazano dowody, dlaczego warto inwestować w rozwój. Przede wszystkim promowano ideę, że autentyczne bycie w kontakcie ze sobą i bycie w pełni obecnym w relacjach z bliskimi pozwoli rozwiązać wiele problemów w komunikacji.

Ostatnie spotkanie było poświęcone zgoła odmiennemu tematowi, a mianowicie rozwojowi dziecięcej seksualności. Seminarium o chwytliwym tytule „Mamo, a ty masz siusiaka?” obalało wiele mitów. Podczas swobodnych wymian zdań rozmawiano o tym, jak reagować na dziecięcą masturbację, starano się odpowiedzieć na pytanie „skąd się biorą dzieci?” proponując właściwe słowa, by przekazać tę wiedzę 3, 5 i 8 latkom.

Kalendarium:

21 stycznia 2017; DIETA MAMY – JAK TWOJA DIETA W CZASIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ WPŁYWA NA TWOJE ZDROWIE; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

11 lutego 2017; ŻYWIENIE NIEMOWLAKA – MLEKO I NOWE PRODUKTY W JADŁOSPISIE DZIECKA, prowadząca: Mgr inż. Małgorzata Jackowska

25 marca 2017; ZANIM SIĘ URODZI – co powinniście wiedzieć o karmieniu dziecka zanim pojawi się na świecie?; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

22 kwietnia 2017; ŻYWIENIE DZIECKA PO 1 ROKU ŻYCIA; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

15 maja 2017, DLACZEGO BOIMY SIĘ „NIE”?; prowadząca: Magdalena Sendor

27 maja 2017; ŻYWIENIOWE MITY I FAKTY; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

24 czerwca 2017; MOJE DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

22 lipca 2017; KUP MI TO MAMO! ŚWIADOME ZAKUPY DLA DZIECI; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

28 sierpnia 2017; SŁODYCZE I PRZEKĄSKI W DIECIE DZIECKA; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

23 września 2017; BLW CZYLI ROZSZERZANIE DIETY W RĘKACH DZIECKA; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

14.10.2017, SZTUKA MÓWIENIA „NIE” Z CZYSTYM SUMIENIEM. SEMINARIUM INSPIRUJĄCE DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW.

28 października 2017; UNIKNĄĆ NADWAGI – jak żywić dziecko żeby rosło zdrowo?; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

18 listopada 2017; JESTEM OK TAKI, JAKI JESTEM – JAK DZIECI ROZWIJAJĄ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?

28 listopada 2017; SEKSUALNOŚĆ: „MAMO, A TY MASZ SIUSIAKA?”; prowadząca: Katarzyna Gałązka

25 listopada 2017; Z DZIECKIEM W KUCHNI I PRZY STOLE; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

Grudzień 2017; ALERGIE I NIETOLERANCJE; prowadzące: Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Monika Zielińska

Autorką tekstu jest Aleksandra Tatarczuk, kooperantka, https://aleksandratatarczuk.carrd.co/

powiedzieć, że rok 2017 był niezwykle ciekawy i … apetyczny.